Podstawowym zadaniem rekuperacji jest stałe dostarczanie do budynku świeżego powietrza oraz usuwanie z niego powietrza zużytego, w którym znajdują się zanieczyszczenia. Napływające do pomieszczeń świeże powietrze ma temperaturę zbliżoną do temperatury, jaka panuje wewnątrz, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Rekuperacja odbywa się dzięki rekuperatorowi, który jest najważniejszym elementem systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Z jakimi korzyściami wiąże się montaż rekuperacji? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlatego warto montować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Dlaczego warto montować rekuperację?
W Polsce rekuperacja z roku na rok zyskuje na popularności. Powoli przestaje być luksusem, na który pozwalają sobie tylko nieliczni, a staje się standardem w większości nowo budowanych domów. Jest to uzasadnione tym, że rekuperacja w znacznym stopniu wpływa na komfort mieszkania w domu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto zamontować w swoim dom wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła:
Po pierwsze, rekuperacja to realne oszczędności na ogrzewaniu
Montaż rekuperatora w domu wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania (od 30 do nawet 50% w zależności od izolacji budynku). Wymiennik ciepła w rekuperatorze odzyskuje część ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i nagrzewa nim powietrze nawiewane. Montaż rekuperacji to również oszczędności na braku konieczności budowania kominów do wentylacji grawitacyjnej. Ponadto nie trzeba też montować okien z nawiewnikami i mikrowentylacją. Dzięki rekuperacji możemy zmniejszyć rozmiary grzejników i moc pieca grzewczego. Warunkiem tych oszczędności jest prawidłowe wykonanie instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także sprawnie działający rekuperator. Jeżeli instalacja została przygotowana bez jakichkolwiek obliczeń oraz projektu, paradoksalnie może się okazać, że koszty ogrzewania wzrosną. Dlatego tak ważne jest zatrudnienie do montażu rekuperacji profesjonalnej firmy instalacyjnej z doświadczeniem, takiej jak Klimatiko.
Po drugie, rekuperacja to zawsze świeże powietrze w domu
Rekuperacji nie należy rozpatrywać wyłącznie w kategoriach oszczędności na ogrzewaniu. Jest jeszcze jeden, dla wielu z pewnością najważniejszy aspekt, dla którego warto zdecydować się na to rozwiązanie, a mianowicie zdrowie. W domu z rekuperacją zużyte powietrze jest wyciągane, a świeże i czyste nawiewane. Zaciągane powietrze z zewnątrz jest dodatkowo filtrowane. Tym sposobem rekuperator pozwala na utrzymanie czystości powietrza wewnętrznego w domu. Zastosowanie tego urządzenia reguluje mikroklimat w budynku, gwarantuje napływ powietrza pozbawionego kurzu i alergenów. W budynkach z rekuperacją nie odczuwa się zaduchu, nadmiernej wilgoci czy przykrych zapachów. Mieszkańcy mają stały dostęp do świeżego powietrza (również zimą) bez konieczności wychładzania domu. Dzięki swoim właściwościom rekuperator to doskonałe rozwiązanie w przypadku osób z alergiami i schorzeniami górnych dróg oddechowych. Odpowiednio wykonana i regularnie serwisowana instalacja zapewnia domownikom świeże powietrze przez całą dobę. Filtracja powietrza i usunięcie z niego alergenów pozwala zmniejszyć uporczywe objawy, z jakimi borykają się alergicy każdego dnia i podnieść komfort życia.
Po trzecie, rekuperacja to brak owadów w domu
Wiele osób, zwłaszcza latem, boryka się z problemem much i komarów w domu. W przypadku rekuperacji problem ten nie istnieje, bowiem filtry i kratka żaluzji znajdująca się na czerpni doskonale wyłapują owady. Co więcej, w przypadku instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie ma potrzeby otwierania okien, dzięki czemu insekty nie będą dostawać się do domu.
Po czwarte, rekuperacja to wyższy komfort mieszkania
Przy zastosowaniu rekuperacji jest mniejsze ryzyko wystąpienia przeciągów oraz strat ciepła w sezonie grzewczym, gdy musimy wywietrzyć mieszkanie. Nie występują również problemy z zaparowanymi oknami czy lustrami. To wszystko przekłada się na większy komfort mieszkania.
Po piąte, rekuperacja jest ekologiczna
Zastosowanie rekuperatora to dbałość o środowisko naturalne, co jest spowodowane mniejszą emisją dwutlenku węgla do atmosfery.
Dom z rekuperacją to prestiżowe, nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, na które warto postawić.
Chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztował Cię montaż rekuperacji? Zapraszamy do naszego artykułu: Koszt montażu rekuperacji – od czego zależy?