Montaż gruntowego wymiennika ciepła (GWC)
Osoby zastanawiające się nad montażem rekuperacji powinny rozważyć instalację gruntownego wymiennika ciepła. Działanie tego elementu polega na wstępnym opracowaniu powietrza wchodzącego do rekuperatora. Dzięki temu GWC pozwala zwiększyć zyski energetyczne z rekuperacji. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat gruntowego wymiennika ciepła oraz naszą ofertą montażu tego urządzenia.
Czym jest gruntowy wymiennik ciepła?
Funkcje GWC
Gruntowny wymiennik ciepła, w skrócie nazywany GWC, to urządzenie spełniające dwie istotne funkcje. Po pierwsze, schładza ono powietrze latem, tym samym zapewniając komfort klimatyczny w pomieszczeniach, do których doprowadzony jest nawiew. Po drugie, wstępnie ogrzewa powietrze zimą, stanowiąc wysoce skuteczną ochronę antyzamrożeniową.
Wentylacja mechaniczna z gruntowym wymiennikiem ciepła
Gruntownik ciepła bardzo często wykorzystywany jest jako element wzmacniający wydajność i skuteczność wentylacji mechanicznej. Urządzenie to wykorzystuje energię zmagazynowaną w ziemi i pozwala zwiększyć zyski energetyczne systemu rekuperacji.
Warto podkreślić, że urządzenie spełnia swoją rolę wyłącznie w pewnych warunkach gruntowych – przykładowo skuteczność GWC może być obniżona w przypadku bardzo suchego, piaszczystego podłoża. Aby dowiedzieć się, czy Twój system rekuperacji powinien zostać uzupełniony o GWC, skorzystaj z naszej usługi fachowego doradztwa – pomożemy Ci w doborze rozwiązania w zakresie wentylacji dostosowanego do Twoich potrzeb.
Jak przebiega montaż gruntowego wymiennika ciepła?
Montaż gruntowego wymiennika ciepła przebiega dwuetapowo. W pierwszej kolejności należy wykonać prace gruntowe poza budynkiem. Polegają one głównie na umiejscowieniu na właściwej głębokości tzw. kolektora poziomego oraz zabezpieczeniu tego elementu. W zależności od rodzaju gruntowego wymiennika ciepła pierwszy etap montażu może trwać od jednego do dwóch dni. W przypadku wymiennika glikolowego konieczne jest, oprócz starannego zabezpieczenia instalacji, także wykonanie próby szczelności.
Drugi etap to połączenie wcześniej zamontowanego kolektora z systemem wentylacji oraz rekuperatorem. Trudno jednoznacznie określić przebieg prac na tym etapie – zależy on bowiem od typu montowanego wymiennika. W przypadku urządzenia glikolowego moduł GWC montuje się do rekuperatora, a następne tak stworzony zestaw łączy z wcześniej wykonanym kolektorem. W ten sposób przygotowaną instalację wypełnia się roztworem glikolowym. W przypadku montażu wymiennika glikolowego istotne jest odpowietrzenie instalacji oraz wygenerowanie w jej obszarze ciśnienia roboczego o odpowiedniej wartości.
Jeżeli do montażu wykorzystywany jest wymiennik powietrzny, kolektor należy połączyć z rekuperatorem, wykorzystując w tym celu przepustnicę automatyczną (urządzenie decydujące o kierunku przepływu strumienia powietrza). W tym przypadku instalatorzy zazwyczaj dodatkowo instalują specjalne czujniki temperatury.
Bez względu na to, jakiego rodzaju gruntowy wymiennik ciepła został zamontowany, należy przeprowadzić ponowną regulację systemu wentylacji. Montaż GWC wiąże się bowiem z powstawaniem dodatkowego oporu przed rekuperatorem – aby go pokonać, trzeba w rekuperatorze właściwie ustawić wentylator nawiewny.
Co zapewnia nasza firma w ramach montażu GWC?
Wybór naszej firmy to powierzenie pracy doświadczonym instalatorom, posługującym się wyłącznie wysokojakościowymi materiałami instalacyjnymi i współpracującymi ze sprawdzonymi dostawcami urządzeń. W ramach montażu GWC zapewnimy solidne wykonanie prac instalacyjnych, w tym:
- zaprojektujemy optymalną długość instalacji zewnętrznej;
- wykonamy projekt układu (trasy i sposobu ułożenia) przewodów instalacyjnych;
- pomożemy w doborze właściwego rodzaju gruntowego wymiennika ciepła;
- podłączymy GWC do rekuperatora tak, aby urządzenie przez długi czas funkcjonowało bezawaryjnie;
- uruchomimy system rekuperacji uzupełniony o gruntowny wymiennik ciepła.
W przypadku glikolowego wymiennika ciepła zadbamy także o staranne zaizolowanie przewodów wchodzących do budynku oraz znajdujących się wewnątrz budynku. To szczególnie istotna czynność, której dokładne wykonanie gwarantuje wydajne i ekonomiczne działanie instalacji.
Jeśli chcesz zamontować gruntowny wymiennik ciepła i podnieść wydajność wentylacji w swoim domu bądź innym budynku, skontaktuj się z nami. Działamy w całej Małopolsce, głównie na terenie Krakowa, Wieliczki i okolic, w tym w miejscowościach takich jak: Bochnia, Niepołomice, Skawina, Dobczyce, Myślenice, Gdów i Kłaj.
Montaż wentylacji na terenie Krakowa, Wieliczki i okolic
Montaż i serwis systemów wentylacyjnych wykonujemy głównie na terenie Krakowa i okolic. Dojeżdżamy do miejscowości takich jak: Bochnia, Skawina, Niepołomice, Myślenice, Dobczyce, Gdów oraz Kłaj. Jesteśmy otwarci na współpracę z mieszkańcami Małopolski oraz inwestorami czy przedsiębiorcami planującymi budowę na tych obszarach.