506 849 430 biuro@klimatiko.com.pl
Specjaliści od rekuperacji Małopolska, Pon-Pt: od 8 do 16

Co to jest rekuperacja i na czym polega jej montaż?

Dzisiejsza technologia daje szereg nowych możliwości, które wyznaczają zupełnie nowy standard w budownictwie. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja, czyli system odzyskiwania ciepła. Czym dokładnie jest rekuperacja, jak działa i jak przebiega jej montaż? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu, do którego lektury zachęcamy.

Co to jest rekuperacja? 

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń – opiera się na wymianie zużytego powietrza na nowe. Zasada działania rekuperacji polega na tym, że system dostarcza świeże powietrze z zewnątrz przy jednoczesnym wyciąganiu powietrza zanieczyszczonego i zużytego. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane. Filtry umieszczone w rekuperatorze zatrzymują znaczną część zanieczyszczeń. 

Jakie zastosowanie ma rekuperacja w nowoczesnym budownictwie? 

Montaż rekuperacji generuje oszczędności. W miesiącach, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze ogrzewane jest ciepłem powietrza wywiewanego. Dzięki takiemu rozwiązaniu następuje odzysk ciepła z rekuperacji i wynikająca z tego oszczędność na ogrzewaniu, która może wynieść nawet 30%. Kolejną, istotną korzyścią rekuperacji jest możliwość oddychania świeżym i filtrowanym powietrzem, niezależnie od pory dnia czy roku. Powietrze w domu z rekuperacją jest świeże przez całą dobę i w każdym pomieszczeniu. Wszelkie niepożądane zapachy są bardzo szybko usuwane, ponieważ wymiana powietrza odbywa się przez cały czas. Co ważne, to fakt, że rekuperator, dlatego że stale wymienia powietrze, utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci – dzięki temu chroni przed zmorą wilgotnych mieszkań, czyli grzybem. Rekuperacja może być także nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z różnego rodzaju alergiami (np. na pyłki roślin). Nie trzeba otwierać okna, by móc cieszyć się czystym i świeżym powietrzem. 

Rekuperacja a tradycyjna wentylacja grawitacyjna 

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna swoje działanie opiera na ciągu, czyli zasysaniu powietrza wytwarzanego przez kominy. Takie rozwiązanie ma jednak wiele wad, do których należy m.in. wychładzanie domu lub nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja z kolei to wentylacja mechaniczna, której mechanizm działania opiera się na ruchu powietrza wytworzonego przez urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator wyposażony jest w dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego. Urządzenie posiada także filtry zatrzymujące zanieczyszczenia (kurz, owady, zanieczyszczenia powietrza), czego nie ma w przypadku tradycyjnej wentylacji. 

Jak działa rekuperacja? 

Do działania wentylacji mechanicznej niezbędne jest zainstalowanie w domu urządzenia zwanego rekuperatorem wraz ze wcześniej już wspomnianym wymiennikiem ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień to powietrze zewnętrzne, czyste i świeże. Drugi strumień to powietrze ciepłe, ale zużyte i brudne. Te dwa strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, ale nie mieszają się ze sobą, ponieważ każde z nich płynnie odrębnym kanalikiem. Powietrze z zewnątrz, które trafia do wymiennika ciepła rekuperatora, jest ogrzewane od powietrza usuwanego z budynku. Za sprawą specjalnych kanałów wentylacyjnych świeże powietrze jest rozprowadzane po domu, a brudne wyciągane na zewnątrz.

Szukasz sposobu, by zwiększyć komfort mieszkania i zadbać o swoje zdrowie?

Jak wygląda montaż systemu rekuperacji?

Montaż rekuperacji polega na zainstalowaniu rekuperatora oraz przeprowadzeniu specjalnych kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach domu. Trasa oraz sposób prowadzenia instalacji jest w głównej mierze uzależniony od rodzaju i stanu instalacji oraz samego budynku. Zawsze przed montażem wykonywany jest dokładny projekt systemu wentylacji i rekuperacji.

Zastanawiasz się, czy montaż rekuperacji da się przeprowadzić samodzielnie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem: Montaż rekuperacji – samodzielnie czy z fachowcem? 

Na jakim etapie najlepiej montować rekuperację? 

Decyzje o zamontowaniu systemu rekuperacji bardzo często odkładamy na później, ponieważ wydaje nam się, że instalacja ta jest bardzo kosztowna. Oczywiście posiadanie systemu instalacji mechanicznej wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak już na etapie projektu domu warto pomyśleć o tym, by w przyszłości możliwa była bezproblemowa instalacja rekuperatora. W zasadzie ,,ostatnim” etapem na wejście z systemem montażu rekuperacji jest stan surowy zamknięty przed tynkami. Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych warto wykonać jeszcze przed pracami wykończeniowymi. Z kolei montaż samego rekuperatora można odłożyć w czasie. W przypadku ukończonej już budowy lub domu, który jest zamieszkany, montaż systemu wentylacji mechanicznej nadal jest możliwy, jednak będzie się on wiązał z koniecznością wykonania remontu. 

 

Jeżeli przymierzasz się do budowy domu z rekuperacją, to pamiętaj, że nie istnieje dom, w którym nie można by było zamontować systemu wentylacji mechanicznej odzyskiem ciepła. Rekuperację można zamontować w domu tradycyjnym, energooszczędnym i pasywnym – zarówno w domu, bloku mieszkalnym, jak i lokalu użyteczności publicznej.