Decydując się na system wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację, pierwsze pytanie, które sobie zadajemy, brzmi: ile kosztuje montaż rekuperacji? Czy mnie na pewno na to stać? W niniejszym wpisie dowiesz się, od czego zależą koszty rekuperacji i co może wpływać na ich zwiększenie.
Ile kosztuje rekuperacja?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ rozpiętość cenowa jest dość duża i zależy w głównej mierze od jakości zastosowanych rozwiązań. Na całkowitą cenę rekuperacji składają się dwa najważniejsze elementy:
- koszt montażu rekuperacji (koszty projektu, urządzeń, montażu),
- koszt eksploatacji rekuperacji (cena prądu, filtrów, serwis i przeglądy).
Posiadanie rekuperacji w domu wiąże się z pewnym nakładem finansowym. Planując montaż rekuperacji, musimy uwzględnić koszty poniesione na zakup rekuperatora, który jest sercem całej wentylacji mechanicznej, projekt, montaż oraz użytkowanie (pobór prądu). Wszystkie te elementy są od siebie zależne. Oznacza to, że droższa jednostka jest zazwyczaj tańsza w eksploatacji.
Ile kosztuje projekt systemu rekuperacji?
Cena wykonania projektu rekuperacji uzależniona jest od stopnia skomplikowania instalacji. Przy dużych budynkach, gdzie klient ma większe wymagania, a system musi uwzględniać dodatkowe elementy, takie jak chociażby chłodzenie czy ogrzewanie, cena projektu wzrasta.
Teraz pewnie niektórzy zastanawiają się, czy nie można zaoszczędzić na projekcie i pominąć tego etapu. Otóż projekt wentylacji mechanicznej jest niezbędny do prawidłowego poprowadzenia instalacji. Bez dobrze przygotowanego projektu nie da się tak zamontować instalacji, by dobrze spełniała ona wszystkie swoje zadania. Instalacja wykonana bez projektu może być głośna i nieefektywna, a sam montaż systemu rekuperacji może się znacznie wydłużyć i sprawiać więcej problemów.
Koszt rekuperatora
Kolejnym znaczącym elementem składającym się na kosztorys całej rekuperacji, jest zakup samego rekuperatora i pozostałych akcesoriów niezbędnych do jego wydajnej pracy. Ceny rekuperatorów są różne. Na rynku znajdziemy tańsze, budżetowe urządzenia, nie należy jednak od nich oczekiwać wysokich parametrów działania. Tanie rekuperatory nie posiadają w sobie nowych technologii, tym samym mogą generować większe koszty użytkowania. Ceny rekuperatorów mają dużą rozpiętość, a ich koszt zależy od jego wielkości, marki, wydajności odzysku ciepła, funkcji dodatkowych, posiadanej automatyki. Do kosztów rekuperacji, poza ceną samego urządzenia, trzeba również doliczyć cenę materiałów niezbędnych do przeprowadzenia prawidłowej instalacji.
Koszt montażu systemu wentylacji mechanicznej – rekuperacji
Koszt montażu rekuperacji wiąże się z wykonaniem trzech etapów: projektu, przygotowania instalacji oraz montażu rekuperatora, nawiewników i sterowników. Im wcześniej zdecydujemy się na rekuperację w naszym domu, tym będzie ona tańsza. Można np. zrezygnować z kominów, przygotować przepusty w stropie oraz zwiększyć warstwę izolacji, aby instalacja mogą się zmieścić. Instalację najlepiej wykonać w stanie surowym zamkniętym budynku. Po wykonaniu wszystkich zadań montażowych instalacja jest szczelnie zamykana. Następuje również pierwsze uruchomienie oraz wyregulowanie. Warto zdawać też sobie sprawę z tego, że koszty inaczej będą się kształtować, gdy wykonujemy rekuperację w nowo wybudowanym domu, a inaczej gdy dom jest już wybudowany i zamieszkały. W tym drugim przypadku praca jest utrudniona i zwykle generuje większe koszty. Cena montażu rekuperacji będzie uzależniona również od wielkości budynku oraz jego konstrukcji, a także liczby dodatkowych akcesoriów montowanych na życzenie klienta. Koszt szacuje się na około 70 zł/ m2 powierzchni użytkowej budynku, dla przykładu dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni 160m2 to koszt około 11 tys. zł netto.
Koszty eksploatacyjne wentylacji mechanicznej
Rekuperacja to także koszty eksploatacyjne, do których należy zaliczyć: zużycie energii, filtry, przeglądy oraz serwis rekuperacji. Nie są one jednak wcale wysokie. Przeglądy serwisowe rekuperacji warto wykonywać przynajmniej dwa razy w roku. Są one niezbędne do efektywnej pracy urządzenia. Podczas takiej kontroli specjalista sprawdza działanie systemu, czyści wymiennik w rekuperatorze, wymienia filtry, odkurza wnętrze oraz bada wydajność na punktach nawiewnych i wywiewnych. Energia elektryczna zużywana przez rekuperator uzależniona jest od liczby godzin i mocy, z jaką pracuje urządzenie.
System rekuperacji kosztuje. Jednak jest to pewnego rodzaju inwestycja. Rekuperacja pozwala na realną oszczędność na ogrzewaniu, która wynosi około 30%. Im więcej płacisz za ogrzewanie, tym ta oszczędność będzie większa. Warto również zwrócić uwagę na kwestie zdrowotne – decydując się na rekuperację, oddychasz zdrowym, świeżym przefiltrowanym powietrzem pozbawionym zanieczyszczeń i alergenów. Mniej chorujesz i lepiej się czujesz, a więc jest to komfort i zdrowie Twoje oraz Twojej rodziny.