506 849 430 biuro@klimatiko.com.pl
Specjaliści od rekuperacji Małopolska, Pon-Pt: od 8 do 16

Montaż rekuperacji – samodzielnie czy z fachowcem?

Tak, jak nie wystarczą najwyższej jakości farby, by nienagannie pokryć ścianę podczas prac remontowych, tak nie wystarczy tylko wysokiej klasy rekuperator, by mogła powstać komfortowa i energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zaoszczędzone pieniądze na montażu rekuperacji najprawdopodobniej będziemy musieli wydawać na częste naprawy. Pamiętajmy, że sam sprzęt to nie wszystko, konieczny jest również odpowiedni projekt i montaż instalacji. 

Co składa się na sprawnie działający system wentylacji mechanicznej z rekuperacją?

Sprawnie działający system wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem to wymiana zużytego powietrza na nowe. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane i pozbawione zanieczyszczeń (jakość filtracji zależy od klasy filtra i jakości zastosowanych rozwiązań dodatkowych). Do najważniejszych korzyści rekuperacji należą oszczędności na ogrzewaniu. Zastosowanie rekuperacji to jednak przede wszystkim czyste, świeże powietrze dostępne we wszystkich pomieszczeniach przez cały rok. Aby system rekuperacji realizował wyżej wymienione zadania, potrzeba spełnienia kilku warunków:

Jak przebiega montaż rekuperacji?

Montaż rekuperacji przebiega etapowo. Pierwszym etapem jest wykonanie instalacji wentylacyjnej polegającej na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych. Następnie konieczne jest wykonanie punktów nawiewnych i wywiewnych, którymi to będzie transportowane powietrze. Rekuperacja odbywa się dzięki urządzeniu, które nazywa się rekuperatorem. W systemie rekuperacji powietrze zasysane jest z zewnątrz poprzez otwór w ścianie zewnętrznej, a następnie kanałami wentylacyjnymi wchodzi do rekuperatora i przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym to odbiera energię z powietrza wywiewanego. Ogrzane powietrze jest filtrowane i nawiewane do poszczególnych pomieszczeń w domu, takich jak kuchnia, salon, łazienka. Montaż instalacji mechanicznej z rekuperacją zawsze kończy się wyregulowaniem całej instalacji. 

montaz rekuperacja samodzielnie vs fachowiec 1 300x225

 

Samodzielny montaż rekuperacji – najczęściej popełniane błędy

  • brak projektu instalacji – nawet najbardziej doświadczony monter nie podejmie się wykonania wentylacji mechanicznej wraz z rekuperacją bez wcześniejszego przygotowania projektu. Projekt musi uwzględniać podstawowe parametry urządzenia oraz rodzaj i rozprowadzenie kanałów, co można określić jedynie na podstawie fachowych i precyzyjnych wyliczeń. Nie będziemy w stanie wykonać dobrego projektu, jeżeli nie jesteśmy do tego przeszkoleni. 
  • nieodpowiednio dobrane przewody chodzi tu zarówno o rodzaj przewodów, jak i sposób ich izolowania na odpowiednich odcinkach. Zbyt cienka izolacja, a także jej nieprawidłowy montaż może generować straty ciepła i spadek efektywności całej instalacji. Podobnie sprawa wygląda z zastosowaniem rur miękkich do konstrukcji instalacji wentylacyjnej. Generują one spore opory przepływu i gromadzą się w nich zanieczyszczenia.
  • brak przepływu pomiędzy pomieszczeniami w instalacji mechanicznej zawsze musi być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. Z tego względu konieczne jest zastosowanie kratek wentylacyjnych oraz podcięć w drzwiach wyznaczonych w projekcie.
  • wentylacja mechaniczna połączona z tradycyjną wentylacją grawitacyjnąw przypadku instalacji mechanicznej w nowych budynkach nie buduje się kanałów grawitacyjnych. Gdy modernizowany jest dotychczasowy system wentylacyjny, system grawitacyjny powinien zostać zaślepiony. W przeciwnym razie może dojść do niekontrolowanego przepływu powietrza.
  • oszczędzanie na materiałach – osoby decydujące się na montaż rekuperacji na własną rękę często szukają oszczędności na materiałach, co wpływa na efektywność działania systemu i jest przyczyną częstszych usterek. 

Powierz montaż rekuperacji solidnej i doświadczonej firmie instalacyjnej

Dlaczego warto powierzyć montaż rekuperacji fachowcom? 

Energooszczędna i komfortowa wentylacja mechaniczna może powstać tylko w przypadku wyboru odpowiedniej ekipy fachowców – monterów z uprawnieniami. Jeżeli zostaną popełnione błędy na etapie rozprowadzania instalacji, rekuperator nie spełni oczekiwań. W przypadku powierzenia montażu rekuperacji fachowcom warto również wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny fakt – wbrew pozorom możemy w ten sposób zaoszczędzić na materiałach, ponieważ instalatorzy mają zazwyczaj rabaty na zakupy w większych ilościach. 

Wentylacji mechanicznej wraz z rekuperacją lepiej nie montować samodzielnie. Nawet jeśli wydaje nam się to nie być skomplikowaną czynnością, na pewno nie będziemy w stanie dobrze wyregulować rekuperacji, która jest kluczowym elementem montażu. 

Aby dowiedzieć się więcej na temat rekuperacji, zachęcamy do lektury naszego artykułu: Co to jest rekuperacja i na czym polega jej montaż?