W obliczu znacznego zanieczyszczenia powietrza i smogu wiele osób zastanawia się, jak ograniczyć emisję szkodliwych substancji. Decydujemy się na zakup specjalnych masek antysmogowych, ale zapominamy o tym, że zanieczyszczone powietrze przenika również do naszych domów. Szkodliwe dla zdrowia substancje osiadają na meblach, wykładzinach oraz ścianach i przyczyniają się do pogorszenia naszego stanu zdrowia oraz problemów z drogami oddechowymi. Dlatego warto już teraz pomyśleć o ochronie naszego domu przed zanieczyszczeniami dostającymi się z zewnątrz.
Rekuperacja jako skuteczne narzędzie do walki ze smogiem
Unoszący się w powietrzu smog to jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych naszych czasów. Pomimo że głośno o nim robi się zwłaszcza zimą, w sezonie grzewczym, problem zanieczyszczonego powietrza wcale nie znika latem i dusi miasta przez cały rok. Smog negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy, przyczyniając się do licznych zachorowań. Jest on dla nas nie tylko niebezpieczny, gdy przebywamy na zewnątrz, ale przedostaje się również do naszych domów, co oznacza, że powietrze, którym oddychamy wewnątrz budynków, może być równie toksyczne jak to na zewnątrz.
Najlepszym sposobem ochrony przed smogiem w nowoczesnym budownictwie jest wentylacja mechaniczna z wbudowanymi filtrami antysmogowymi, które skutecznie wyłapują cząstki pyłu PM10, PM2,5 oraz PM1 . Zastosowanie dodatkowego urządzenia, czyli rekuperatora, pozwala także wygenerować oszczędności na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym. Rekuperator odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza, które jest usuwane z domu, a następnie podgrzewa to pobierane z zewnątrz i za pomocą specjalnych kanałów wentylacyjnych doprowadza je do wszystkich pomieszczeń. Przyczynia się to do zmniejszenia ilości energii potrzebnej na utrzymanie w domu odpowiedniej temperatury, a w efekcie do oszczędności. Aby jednak praca urządzenia była efektywna, konieczny jest prawidłowy montaż, użytkowanie, dobór odpowiednich filtrów, ich wymiana oraz okresowe przeglądy rekuperacji.
Rekuperacja – sposób na czyste i świeże powietrze bez zanieczyszczeń
Co z tego, że do domu wpuścimy sporą ilość powietrza, jeśli będzie ono zanieczyszczone? Właśnie z tego powodu powinniśmy zadbać o to, aby powietrze przedostające się do wnętrza było już odpowiednio czyste. W tym celu może pomóc właśnie rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to system zapewniający odpowiednią wentylację pomieszczeń, który w dodatku pozwala wygenerować znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Staje się on niezbędnym wyposażeniem we współcześnie powstających domach. W przeciwieństwie do oczyszczaczy powietrza, które filtrują powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, gdzie są zainstalowane, a więc działają wyłącznie w niewielkim polu oczyszczania, instalacja mechaniczna wraz z odpowiednio prowadzonymi przewodami wentylacyjnymi obsługuje wszystkie pomieszczenia. Do budynku dostarczane jest świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz. Jednocześnie usuwane jest powietrze zużyte. Cały proces wymiany powietrza odbywa się przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach, bez konieczności otwierania okien. Dowiedz się więcej na temat rekuperacji. Przeczytaj nasz artykuł: Co to jest rekuperacja i na czym polega jej montaż?
Jak wykorzystać rekuperator w walce ze smogiem w nowoczesnym budownictwie?
Współcześnie powstające domy projektowane są z myślą o wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej. Jeżeli myślimy o budowie energooszczędnego domu, który dodatkowo będzie zabezpieczony przed smogiem i zanieczyszczeniami, warto rekuperacje przewidzieć już na etapie projektu. Dom z systemem rekuperacji jest rozwiązaniem ekologicznym, energooszczędnym, pozwala dużo lepiej zadbać o czystość powietrza wokół nas. Doskonale sprawdza się również w przypadku osób cierpiących na alergie.
Oczyszczanie powietrza i walka ze smogiem to nie jedyne zastosowanie rekuperacji
Rekuperacja to system, którego funkcjonalność jest szeroka. Oczyszczanie powietrza to nie jedyna jego funkcja. Dzięki montażowi rekuperacji jesteśmy w stanie stworzyć warunki utrudniające rozwój grzybów, pleśni czy innych niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów, a to za sprawą zmniejszenia poziomu wilgotności w domu. Z powietrza pozbywamy się dwutlenku węgla, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów, co przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia i zdrowia. Przy zastosowaniu rekuperatora minimalizujemy ryzyko powstawania przeciągów (nie trzeba intensywnie wietrzyć pomieszczeń), a w sezonie grzewczym nie ma potrzeby wychładzania domu, otwierając okna. Trzeba również podkreślić to, że rekuperacja przyczynia się do zmniejszenia zarówno kosztów eksploatacji, jak i instalacji systemu grzewczego. Jak widać powodów, dla których warto inwestować w rekuperację, jest całkiem sporo.