506 849 430 biuro@klimatiko.com.pl
Specjaliści od rekuperacji Małopolska, Pon-Pt: od 8 do 16

Wentylacja i rekuperacja – pytania i odpowiedzi

Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa w wystarczającym stopniu?

Wentylacja grawitacyjna to wentylacja naturalna, której działanie w dużym stopniu uzależnione jest od warunków panujących na zewnątrz. Skuteczność tego typu wentylacji zmniejsza się, kiedy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku maleje. Dodatkowo ten typ instalacji nie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, w którym stosowane są rozwiązania energooszczędne, takie jak szczelna termoizolacja czy okna pozbawione mikrorozszczelnień.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - co jest lepsze?

Wentylacja grawitacyjna nie zapewnia optymalnego przepływu powietrza w budynkach – chociażby dlatego, że pozbawiona jest możliwości regulacji. Wentylacja mechaniczna nie dość, że gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza, to jeszcze przy zastosowaniu odpowiednich filtrów zapewnia wysoki poziom jego czystości.

Jak działa wentylacja hybrydowa?

To instalacja wykorzystująca zalety i możliwości zarówno wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej. Jej ogólna zasada działania jest bardzo prosta – gdy ciąg grawitacyjny staje się zbyt słaby, przepływ powietrza wspomagany jest przez turbinę (nasadę obrotową z napędem elektrycznym umieszczaną przy wylocie kanału wentylacyjnego).

Czy wentylacja mechaniczna powinna być w każdym pokoju?

Nie ma takiej konieczności. Jeżeli projekt rekuperacji nie uwzględnia nawiewu w każdym pomieszczeniu, wystarczy dobór odpowiednich drzwi wewnętrznych (ze szczelinami), aby zapewnić mieszkaniu właściwy poziom wentylacji.

Czy wentylacja mechaniczna jest zdrowa?

Wentylacja mechaniczna przyczynia się do utrzymania dobrego stanu zdrowia, a nawet – jego poprawy. Ogranicza ilość wilgoci w powietrzu, redukując tym samym namnażanie się drobnoustrojów w pomieszczeniach. Filtry znajdujące się w rekuperatorze oczyszczają dodatkowo powietrze dostarczane do pomieszczeń. Rekuperacja polecana jest dla mieszkańców terenów, na których panuje smog – specjalne filtry antysmogowe sprawiają, że wewnątrz budynków powietrze jest czystsze, niż na zewnątrz.

Czy wentylacja mechaniczna się opłaca?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które pozwala znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie oraz te związane z dodatkową termoizolacją budynku. Rekuperacja to system, który jest zarazem wydajny i energooszczędny (koszt energii elektrycznej napędzającej wentylację nie jest wysoki).

Kiedy i jak należy zaprojektować rekuperację?

Najlepiej zaprojektować system rekuperacji jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki temu będziemy w stanie zaoszczędzić na budowie kominów wentylacyjnych czy działaniach takich jak wywiercanie otworów, przekuwanie ścian. Nie będziemy również musieli wydawać pieniędzy na materiały budowlane, które i tak przy montażu rekuperacji w gotowym budynku musielibyśmy skuć i usunąć.

Czy rekuperacja jest głośna?

Prawidłowo działająca rekuperacja jest bezgłośna. Jeżeli instalacja zostanie zaprojektowana oraz wykonana zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, a rekuperator zostanie właściwie dobrany i zamontowany, nie musimy się obawiać uciążliwego hałasu.

Jak długo trwa montaż rekuperacji?

Montaż rekuperacji jest dwuetapowy. Zazwyczaj pierwszy, dłuższy etap zajmuje 3-4 dni i polega na rozłożeniu przewodów wentylacyjnych. Druga część prac to głównie montaż rekuperatora, czerpni, wyrzutni, sterowników i innych elementów układu – ten etap montażu zajmuje tylko 1 dzień.

Czy rekuperator należy serwisować?

Rekuperator należy poddawać okresowym przeglądom i regularnemu serwisowi, aby mieć pewność, że urządzenie będzie przez długi czas pracować bezawaryjnie. W przypadku większości rekuperatorów można w łatwy sposób wymienić filtry, wyczyścić wymiennik. Raz na rok powinno się zlecić kompleksową konserwację rekuperacji doświadczonej firmie instalacyjnej.

Czym grozi brak/niesprawne działanie wentylacji?

Niesprawne działanie lub zupełny brak wentylacji skutkuje przede wszystkim wzrostem stężenia dwutlenku węgla znajdującego się w powietrzu. To z kolei przekłada się na gorsze samopoczucie i objawia się bólami głowy, szybkim męczeniem się oraz trudnościami z koncentracją. Dodatkowo brak odpowiedniego przepływu powietrza sprawia, że w pomieszczeniach utrzymuje się wilgoć, sprzyjająca rozwojowi pleśni i drobnoustrojów. Obecność wilgoci wpływa niszcząco także na meble i elementy wyposażenia wnętrz, szczególnie te drewniane.